Az idei évtől jó befektetésnek a luxusingatlanok számítanak Tenerifén. A kisebb alapterületű, átlagos lakások szinte teljesen elfogytak, vagy erősen túlárazottak. A luxus ingatlanok ára nem emelkedett ilyen mértékben, viszont nagy rá vendégoldalról a kereslet, ritkaságnak számítanak. Ebben a blogbejegyzésemben egy álomszép apartman megvásárlási és üzemeltetési történetéről fogok beszámolni.
A mediterrán nyaralót a legtöbb magyar képzeletében a Silvanus Paradise jeleníti meg. Gyalogsétára van a part, gyönyörű zöld, egzotikus növényekkel, virágokkal beültetett a kert, mindenhol bekukucskálnak a pálmafák, látni a teraszról az óceánt. Tenerifén azonban, (és erről más többször írtam) az átlagosnak nevezhető nyaralóknak nincs ilyen kilátása, és a homokos part is messzebb található. Az olcsóbb árfekvésű, legálisan üzemeltethető, a sziget déli részén található korábban nagyon kedvező árban lévő apartmanokat már szinte teljesen felvásárolták. Ha van is a piacon, már nem éri meg túlságosan megvenni, pláne befektetői szemmel nézve. Ár-megtérülés arányában, ha van anyagi lehetőségünk, sokkal inkább érdemes luxus besorolású lakást vásárolni.
Erre a végeredményre jutott az a befektető is, aki bár vehetett volna két, esetleg három kisebb apartmant is a Silvanus Paradise árából, mégis ragaszkodott egy bizonyos partszakaszhoz és színvonalhoz. Ismerte a szigetet, mert lassan húsz éve jár ide nyaralni, ezért tudta, mit és hol keressünk neki. Nagyon sok apartmant megnéztünk, köztük villákat is, míg megtaláltuk ezt a gyönyörű kétszintes, három hálószobás, két fürdőszobás, duplateraszos lakást. A komplexumban három fűtött medence, egy hangulatos étterem és pool bár található. Készítettünk egy gyors számítást, és arra jutottunk, hogy ez a lakás olyan ritkaság a piacon, hogy nyugodtan számolhatunk egy extra magas napi kiadási árral, ami átbillentette pozitívba a megtérülést.
Az adásvételnél nagy izgalomban voltunk, mivel a tulajdonos nem volt jelen (ez megszokott), viszont a magyar közjegyző nem hitelesített egy nélkülözhetetlen dokumentumot (ez nem megszokott😊). Ez a fontos irat végül az utolsó pillanatban érkezett meg repülőgépen egy futárral, amit aztán elfelejtett leellenőrizni a közjegyző😊. Mindegy, lényeg, hogy mindent megoldottunk…
Az izgalmasra sikeredett adásvételhez képest szerencsére egyéb, komoly meglepetés nem ért minket a lakás felkészítésének közepette. Közepes műszaki állapotban volt az apartman, de a minimális üzemeltetési állapot szintjét távolról sem érte el, annál is inkább, mert nem kiadásra használták korábban.
Az új tulajdonos ezen a ponton is nagyon határozott volt. Azt kérte, hogy tökéletesen készítsem fel a lakást, mert kitűnő minőséget szeretne nyújtani a vendégeinek. Néhány dologról sikerült lebeszélnem (pl. fürdőszoba újra burkolása, konyhabútor és a nyílászárók kicserélése), de egyetértettem vele, hogy csak egy kiválóan felkészített lakást lehet folyamatosan teltházzal üzemeltetni.
Műszaki ellenőrzéssel, javításokkal, valamint tisztasági festéssel és konyhafelújítással kezdtünk. Nagyon sokat segített, hogy a tulajdonos kijött egy pár napra barátokkal és tesztelte a lakást. Így olyan hibák is kibuktak a használat során, amiket később megreklamáltak volna a vendégek is. Egy tipp a külföldi ingatlanba befektetőknek: érdemes eltölteni a saját lakásunkban egy pár napot vendégként, még az üzemeltetés megkezdése előtt, mivel sok minden hiányosságra fény derülhet.
Alaprajzi átalakítás nem történt, viszont átszerveztünk néhány életterületet. A teraszok funkcióját megfordítottuk: a lenti lett az étkező rész, és a nagyobb fentiből egy szuper pihenőteraszt alakítottuk ki: itt lehet napozni, koktélozgatni. Gyönyörű tetőkertet varázsoltunk ide az erős napsütést is bíró egzotikus növényekből. Nagy mutatvány volt az eredetileg itt hagyott étkezőszett áthelyezése. Mivel a keskeny belső lépcsőházban nem fért le, ezért kötelek segítségével kellett leengedni a bútorokat a szomszédok drukkolásának közepette. Valószínűleg anno még a teraszon szereltette össze a korábbi lakástulajdonos, de a csavarok már belesültek a bútorba, így maradt ez a látványos akrobata mutatvány. Ha egy terv megszületik, akkor a kivitelezését valahogy meg kell oldani 😊.
Másik változtatás az volt, hogy a konyhába áthelyeztük a kis beugróban tárolt hűtőt, hogy ki tudjunk alakítani egy előszobát. Erről a fontos helyiségről valahogy mindig elfelejtkeznek Tenerifén. Persze tudjuk, jó idő van itt, de fontos a legtöbbször kabátban érkező vendégek holmijainak tárolására, nekem pedig egyébként is szívügyem az előszoba szép kialakítása😊.
Lakberendezési koncepciónk az édenkert metaforájára épült, hiszen az apartman és a komplexum neve is ezt sugallja (Paradise). Mint minden kiadásra szánt lakásnál alkalmazkodtam a meglevő alaphoz (gyönyörű andalúz csempe a fenti fürdőszobában, homok színű padlóburkolat és nyílászárók), maradtak a jó állapotban lévő bútorok is, melyeket kicsit felfrissítve, átgondolva össze tudtam párosítani az új, tengerparti stílus jegyeivel. Két stílust kevertem össze: a tenger színeit (vízkék, homokbézs), az óceánlakó állatokra utaló lakberendezési jegyeket (kagyló, csiga) és a natúr anyagokat (sás, sizal, bambusz) vegyítettem az andalúz udvarházakra jellemző perzselő bordóval és elegáns fehérrel.
Ennek megfelelően választottam ki a textileket, lakberendezési tárgyakat. Kényelmes, barátságos otthon érzetét keltő apartmant szerettem volna kialakítani, ahol valóban jól érzik magukat a vendégek. Új ágyakat és kiváló minőségű matracokat vásároltunk. A tulajdonos Magyarországról hozatott luxus minőségű törölközőt és ágynemű huzatot (de sajnos a párnahuzatokat át kellett varrnunk, mert Tenerifén nem kapható a magyar szabványméret😊).
A végeredmény látványban és megtérülésben is édeni: teltházzal üzemelünk a kezdetek óta. Főleg norvég, belga, sőt néha kanadai vendégek is érkeznek. Ők akár két személynél is kifizetik a napi árat a csodálatos környezet miatt. Gyakran érkeznek viszont 6-8 fős társaságok is, mert egyértelműen jobban járnak ezzel a luxusapartmannal, mintha szállodai szobát foglalnának. A vendégek is érzik: megérkeztek a Paradicsomba…