Az elmúlt évekhez hasonlóan még mindig sokan fontolgatják a Magyarországról való elköltözést. Többen Tenerife mellett tennék le a voksukat, de hezitálnak más spanyol szigetek vagy az anyaország mellett. Ebben a blogbejegyzésemben arról szeretnék egy rövid összefoglalót adni, hogy mire számíthat az, aki a mi szigetünket választja.
Több, mint egy évtizede élek Tenerifén, kisebb megszakításokkal. Ha csak néhány hétre, de ezalatt az idő alatt is rendszeresen visszatértem Magyarországra az otthon maradt családtagjaimhoz, barátaimhoz. Így teljesen nem távolodtam el az otthoni környezettől, ha részvevője nem is, de aktív megfigyelője maradtam a magyarországi folyamatoknak. Megértem, hogy sok ember számára megérett a gondolat egy új életkezdéshez. Számomra is egyértelműen jó választás volt a szigetre költözni, de most, hogy a gyermekeim saját útjukon haladnak tovább, engem is válaszút elé állított a szigetlakói lét.
Nagyon sokan fontolgatják a változást, ezt tapasztalom az online konzultációk alkalmával is. Külön köszönet azoknak, akik engem tisztelnek meg azzal, hogy beavatnak a jövőbeli terveikbe. Minden tapasztalatomat és őszinte véleményemet meg szoktam velük osztani, hiszen nekem is nagyon jó lett volna annak idején, ha ezt a segítséget megkapom. Számomra nehéz volt az indulás, és tettem is néhány felesleges kanyart, de végül megtaláltam az utamat. Szerintem bonyolultabb feltételei vannak most a kiköltözésnek, mint korábban, viszont a felkészülésben egy személyre szabott beszélgetés enyhíthet.
Igyekszem egy reális képet felvázolni a mostani helyzetről, amit a tíz évvel ezelőttihez viszonyítok. Ebből talán leszűrhető a jövőre vonatkozóan is egy hasznos feltevés. Így, annak is hasznos lehet ez a blogbejegyzés, aki most még csak tervezgeti a pár év múlva esedékes kiköltözést. Talán annyi következtetést már most levonhatunk, hogy sokkal nagyobb tervezést és előkészületet igényel a sikeres otthonváltás, mint egy évtizeddel ezelőtt. Lássunk néhány példát!
Mikor én kiköltöztem Tenerifére, könnyű volt megszerezni a rezidens státuszt. Elég volt a rendőrségnél aznap kora reggel sorba állni, és meg is kaptuk a fehér Nie számot, majd három hónap után automatikusan rezidensek lettünk. Ma már 3-4 hét várakozási idő van csak a rendőrséghez való bejelentkezési időpontra, korlátozott számban állítanak ki fehér Nie számot, és egy végtelen történet megszerezni a rezidens státuszt.
Könnyebb volt albérletet is találni. Egy hónap kaucióval már lehetett szerződni, még ha nem is volt bejelentett munkánk. Ma már alig van hosszú távra kiadó lakás, ha van, az is várólistás. Kizárólag több hónap bérleti díj előre fizetésével foglalható, vagy hivatalos munkavállalói szerződéssel, de mindkét esetben drágán. Olyan sok ember él a szigeten, hogy a lakáskörülmények nagyon megnehezültek, többek között ezért is vannak a tüntetések a turisták ellen.
Nem ritka, hogy szobákat bérelnek párok, családok, nem is elsősorban anyagi okok miatt, hanem a lakáshiányból fakadóan. Ehhez az életformához is hozzá lehet egyébként szokni, egy közös konyhahasználat képes összekovácsolni kortól függetlenül is idegen embereket. Aki teheti, jobban jár, ha vesz egy lakást, és akkor meg van oldva a lakhatási problémája😊. Talán viccesen hangzik, de lassan itt tartunk.
Aki helyi munkából szeretne itt megélni, annak szintén nincs könnyű dolga. Főleg, ha nem beszéli a spanyol nyelvet. Leginkább alkalmi munkákra lehet számítani, bejelentett állásra főleg spanyol anyanyelvűeket alkalmaznak először, másodszor és kizárólagosan is (pl. önkormányzatok, Lidl). De még számukra sincs sok munkalehetőség. Jóval nagyobb előnnyel indul az, akinek online munkája van, vagy a megélhetését nem a szigettől várja. Itt valóban olcsóbb a megélhetés (a lakbéren kívül), de ugyanígy a munkaerőt sem fizetik meg búsásan.
Spanyol nyelvtudás nélkül hivatali ügyeket sem lehet intézni. Nem elég egy nyelviskola kezdő szintje, mert valószínűleg nem az ilyen szavak tartoznak az alapszókincshez, mint például: lakcímbejelentő nyomtatvány, adózott jövedelem, vagy egyéni vállalkozó. A helyi ügyintézésben érdemes segítséget kérni, hogy ezek a fontos alapkövek rendben legyenek. Egyébként a kinti élethez nem életbe vágó a spanyol nyelv ismerete, a helyiek kedvesek, és meg akarják érteni a külföldieket. Éttermekben, üzletekben pedig lehet angolul, németül is kommunikálni. Persze, senkit nem akarok lebeszélni erről a szép nyelvről, csak ismét lássuk a realitásokat.
Szintén magas szintű nyelvtudás kellene az itteni kulturális élet megértéséhez is, de ebben a sziget déli része nem igazán bővelkedik. Ha valóban jó színházra, operára vagy hasonló értékes előadásokra vágyunk, akkor irány Madrid vagy Budapest. Egy éve viszont jelentős előrelépést tapasztaltam kulturális téren, főleg az északi részen fedeztem fel több, színvonalas kiállítást, és tavaly nyáron például fellépett Sting is.
Visszakanyarodva a helyi ügyintézésekhez, pontosabban bonyolításokhoz. Tényleg nagyon körülményesek, nehezen működik az időpontfoglalás, mert ahhoz is időpont kell😊. Ezért is javaslom duplán, hacsak nincs sok időnk és türelmünk, hogy a legfontosabb hivatalos ügyek, vagy legalább azok időpontjai már a kiköltözés előtt be legyenek egyeztetve, és kérjünk segítséget hozzá. A végleges kiköltözés előtt érdemes egy látogatást tenni, hogy kicsit már előzetesen megtapasztaljuk az új környezetet.
Az „ügybonyolítással” kapcsolatban egy saját történetet hadd osszak meg, mely rávilágít arra is, hogy mennyire másképp gondolkodnak a helyi kanáriók, mint mi magyarok. A bankos ügyintéző, a tündéri Rosa rendíthetetlenül ajánlgat nekem közel két éve egy biztosítást. Minden alkalommal, amikor egyébként egy teljesen más ügy miatt megyek be hozzá, felteszi bűvös kérdését: „Akkor ugye átkötöm hozzájuk a biztosításomat?” Már kétszer átszámoltuk, hogy a jelenlegi biztosítóm ugyanolyan feltételekkel fele áron tudja a szolgáltatást nyújtani, ráadásul nem kell három évre elköteleződnöm előre. Rosa nem érti, hogy miért nem lenne kényelmesebb nekem, ha egy helyen lenne mindenem. Cserébe én meg azt nem értem, hogy miért csak kizárólag abban a bankfiókban tudok intézni bankügyeket, ahol fizikálisan megnyitottam anno a számlámat. Ez a kulturális gap😊.
Mégis miért érdemes a szigetre költözni? A klíma és az emberek kedvessége mind a mai napig engem is lenyűgöz. Itt senki nem érzi magát másodlagos polgárnak, vagy bevándorlónak. Én személy szerint elégedett vagyok az orvosi ellátássál és az oktatással is. Nekem van magán egészségügyi biztosításom, és bár elég sok vizsgálatra várni kell, de az orvosok nagyon udvariasak és segítőkészek.
Az iskolai oktatásról is azt gondolom, hogy gyermekközpontú, az alsó és középiskola jó színvonalú. A gyerekeknek van gyermekkoruk, nyugodtak, nem stresszelik őket. Van lehetőség magán iskolába is tanulni, ott nagyon színvonalas az oktatás. Tény, hogy a felsőoktatásban már nem jeleskedik a sziget, aki tovább szeretne tanulni egyetemen, vagy az olyan gyerekek számára, akikről már kisebb korukban kiderül, hogy különleges tehetségük van zenében, sportban, azoknak az itteni iskolarendszer nem lesz megfelelő.
Ahogy említettem kulturális programokban nem bővelkedik a sziget, viszont akiket a túrázás, kirándulás, bicikizés, motorozás tölt fel, azok mindig találnak alkalmat és megfelelő időjárást ezekhez a tevékenységekhez. Nagyon sok sportesemény van, évente én is részt veszek több futóversenyen, de a víz vagy a levegő szerelmesei sem panaszkodhatnak. Lehet szörfözni, vitorlázni, ejtőernyőzni, és a sort hosszasan folytathatnám.
Magyarországról nem lehet reális képet alkotni az itteni életről. Minden egy kicsit másképp működik. Vannak jobb, de vannak érthetetlenebb aspektusai is ennek a létnek. És bár ahogy írtam a blogom elején, a gyermekeim kinőtték már a szigetet, haladnak saját vágyaik felé, én nem tudom Tenerife nélkül elképzelni az életemet. Ide köt számos emlék, barát, és nagyon sok értékes munkakapcsolat. A jövőben is számíthat rám az, aki segítségemet kéri kiköltözés vagy ingatlanvásárlás és lakásfelkészítés kapcsán.
Hogyan tudok segíteni, ha Tenerifére szeretne költözni végleg vagy átmenetileg?
Első lépés egy személyes konzultáció, mely során átbeszéljük a valódi költözési célokat: végleges vagy inkább kétlaki élet lenne a legoptimálisabb? Ehhez már tudunk készíteni egy jól átlátható tervet. A legfontosabb első lépésekben, azaz a hivatali ügyintézésekben, a lakáskeresésben és az iskolai beíratásban szívesen segítek. A többi, kisebb volumenű döntésekben (pl. autóvásárlás vagy saját autó behozatal a szigetre, biztosításkötés, a kiköltözés egyéb technikai kérdései) már könnyebb lesz a mérföldkövek kijelölése után döntést hozni. Minden jó egy megfontolt tervvel kezdődik, amit nem érdemes elhanyagolni.
Várom jelentkezését! Remélem hozzájárulhatok sok jó tanáccsal az Ön sikeres és boldog kiköltözéshez is.