Több ezren vonultak az utcákra Tenerifén idén tavasszal, hogy tüntetésükkel felhívják a figyelmet a turizmus szigetre néző veszélyeire. A tüntetésekhez, több más spanyol város is csatlakozott így a Baleár-szigetek, Barcelona, Malaga, Sevilla. Milyen hatással lehetnek a tüntetések az ingatlanbefektetésekre? Ebben a bejegyzésemben erről szeretnék kicsit írni.
Nézzük meg először azt, hogy mi az oka a láncszerű tüntetéseknek, és valójában mi ellen lázadnak a helyi lakosok?
Gondoljunk csak bele, hogy az addig viszonylag békésen élő kanáriók, akik köztudomású, hogy kedvesek, vendégszeretők, mára szinte teljesen kiszorultak a saját életterükből. Tenerife déli részén is szinte csak a turistáknak jut már hely, mivel a befektetők nem adják ki hosszú távra a lakásaikat, szinte mindenki rövid távra hasznosítja, mivel sokkal több bevételhez lehet így jutni.
A helyiek, így például a tanárok, hivatalnokok, banktisztviselők minden nap a sziget északi részéről járnak munkába, nem kis dugót okozva ezzel az autópályán. A turizmus gépezetét szolgáló felszolgálók, recepciósok szélsőséges esetben már nem tudnak számukra megfelelő áron lakást bérleni, ezért a luxusszállodák mellett lakóautókban, néhol sátrakban laknak. De, akik korábban rendelkeztek saját tulajdonú lakással, és nem kényszerültek albérletbe, azok is a zsúfoltság miatt eladják a lakásaikat, és messzebb költöznek, mert senki nem lakik szívesen a turisták között.
Sajnos, a turisták nagy része nem tiszteli a szigetet, nemcsak zajonganak, hanem rengeteg szemetet termelnek, és veszélyeztetik az ivóvízkészletet. A szárazföldön azért rosszabb a helyzet, mivel autóval, vonattal érkeznek, és még csak szállóvendégként sem „fogyasztanak”: egy napra „megszállják” a híres városokat, majd este tovább állnak. A nappali zsúfoltság viszont a helyi lakosokat viseli meg a legjobban: nem tudnak beérni a saját munkahelyükre, nem férnek fel a buszokra, nem tudnak parkolni stb. A szigetre pedig azért különösen veszélyes a megnövekvő tömeg, mert az öt és félszeresére duzzadt emberáradat megbontja azt a kényes egyensúlyt, amit eddig még fenn tudott tartani a sziget ökológiája. 1 millió ember helyett 5,6 milliónak helyet, vizet adni nem kis feladat, komolyan veszélyben van a sziget fenntarthatósága.
A tüntetés tehát nem a turisták ellen szól, hiszen Tenerife az idegenforgalomnak köszönheti a felvirágzását. Sokkal inkább a nem szabályozott turizmus miatt demonstrálnak a helyiek. Saját érdekükben (ne kellejen elköltözniük) és a sziget védelmében léptek fel. Javaslatuk, hogy korlátozzák az ideérkezők számát. Valamint a turisták fizessenek idegenforgalmi adót, amit vissza lehet forgatni a sziget fejlesztésébe. És a tüntetés szól az megnövekedett ingatlanárak ellen is, valamilyen szabályozást szeretnének a külföldiek vásárlására, azért, hogy ők is lakáshoz jussanak.
Milyen várható hozadéka lesz ennek a befektetőkre nézve? Egyrészt nagyon olcsó áron már nem lehet lakást vásárolni. Az új üzlet a luxusingatlanok lesznek, mert erre folyamatosan nő a kereslet. Másrészt most még korlátozás nélkül lehet befektetni, aki szeretne ne késlekedjen. Az sem mindegy, hogy hol vásárolunk. Kiemelten fontos, hogy olyan zónában fektessünk be, ahol nem fogják a VV engedélyt korlátozni, nem áll ellenérdekében a rövid távú kiadás a kormánynak. Érdemes lehet stratégiát váltani, és megfelelő biztosítékokkal hosszú távra kiadni a lakást-lenne rá bőven igény.
Aki tehát a jövőben tervez befektetést a szigeten, annak még most is megéri, mert az árak továbbra is emelkedni fognak, de a korábbinál magasabb összeget kell rászánnia. A sziget elindult a luxusturizmus irányába, annak minden előnyével és hátrányával.